Велян Ванков в „Млади диригенти, солисти и композитори“

Винаги е интересно и вдъхновяващо да бъдеш свидетел на нечие начало. Огромното старание, небивалият ентусиазъм и емоционалното раздаване са несравними. Първите сериозни изяви, еуфорията, притесненията за артиста, а също и любопитството и реак­циите на публиката оставят дълбок спомен за уникално преживяване.

Следвайки своята мисия – да съхранява, развива и популяризира българската музикал­на култура и изкуство, Общински културен институт „Надежда“ продължава и през 2020г. цикъла „Млади диригенти, солисти и композитори“. С тази инициатива предоставя възможности за изява на млади музиканти, правещи своите първи стъпки в профе­сионалното поприще, подавайки им ръка в началния етап от тяхната профе­сионална реализация. В първия за годината концерт от тази серия, състоял се на 24.01.2020г. в концертната зала на ОКИ „Надежда“, като гост-диригент на „Симфониета „София“ се изяви Велян Ванков.

Понастоящем, част от основния състав на „Симфониета „София“, виолистът, солист-оркестрант Велян Ванков е познат най-вече с инструменталните си изяви в програмите на оркестъра, многократно е бил солист на „Симфониета „София“ и е участвал в нейни камерни формации. След диригентския си дебют в началото на 2019 г. и участията си като гост-диригент на „Симфониета „София“ в образователни концерти за деца, Велян Ванков отново застана на диригентския пулт в настоящия концерт, включващ емблема­тичната „Недовършена“ симфония от Франц Шуберт и „Бикът на покрива“ от рядко изпълнявания френски композитор Дариус Мийо.

Двете творби, в кардинален контраст една спрямо друга по отношение на епоха, структура, характер и тематичност, се оказаха много сполучлив избор за програма. „Недовършената“ симфония от Франц Шуберт, написана през 1822 г. – една огромна новаторска крачка към епохата на Романтизма, за съжаление открита и изпълнена значително по-късно – през 1865 г., дълго време след смъртта на композитора, е първата лирична симфония, изградена изцяло с лирични средства. Нейните две части, изчерпващи напълно представената образност, въвеждат характерната за романтиците тема – противоречието между вътрешния свят на човека и заобикалящата го действи­телност. На фона на песенното начало лиричното преминава през различни транс­фор­мации – трагичност, съзерцателност, просветление. Като пълна нейна противополож­ност се яви второто произведение. Необичайното репертоарно решение на Велян Ван­ков обостри сетивата на публиката в ОКИ „Надежда“. В „Бикът на покрива“, напълно в съзвучие с идеите на „Френската шесторка“, към която се причислява, композиторът Дариус Мийо въвежда „изкуството на ежедневието“. Енергията, оптимистичният харак­тер, разнообразният ритъм, включването на теми от бразилски мелодии в съчетание с френска музика, създават оригинален сюрреалистичен колаж.

Много добре свършена работа от страна на диригента, при която публика и оркестър искрено съпреживяха представените творби. Концертът премина в препълнена зала, а публиката възнагради с бурни аплодисменти Велян Ванков и „Симфониета „София“.

Ева Матева